سه شنبه , ۹ جوزا ۱۳۹۶
اطلاعیه های جدید
خانه > بهداشتی > آشنایی با متابولیسم بدن
آشنایی با متابولیسم بدن

آشنایی با متابولیسم بدن

 

آشنایی با متابولیسم بدن :

اطلاعیه

اطلاعیه

اگر میخواهید مطالب شما درج وب سایت ما شود با ما به تماس شود تماس با ما

افرادی که دچار چاقی هستند و یا به راحتی در معرض افزایش وزن قرار میگیرند ، اغلب روند سوخت و ساز آرام بدنشان را در این امر دخیل میدانند زیرا کالری ها را به سرعت مصرف نمیکند .

اما پیش از اینکه سوخت و ساز بدنتان را در این امر دخیل کنید باید دقیقاً با آن آشنایی داشته باشید و بدانید که چه چیزهایی سوخت و ساز را تحت تاثیر قرار میدهند و چگونه میتوانید مقدار آنرا افزایش دهید .

“متابولیسم” به مجموعه ی عملکرد های بیوشیمیایی بدن انسان اطلاق میشود . به زبان ساده متابولیسم یعنی سوخت و ساز بدن جهت انجام کار و زندگی روزمره .

بدن انسان همواره و در تمامی شرایط ، حتی در هنگام خواب و استراحت ، در حال سوزاندن کالری میباشد زیرا که تمامی سلولها ، بافت ها و نیز ارگان های بدن انسان ، برای انجام فعالیت های طبیعی خود نیازمند به صرف انرژی هستند همچون تنفس ، گردش خون ، ساخت ترکیبات مورد نیاز بدن ، کار دستگاه عصبی و حفظ دمای بدن .

به عنوان مثال ، قلب برای پمپاژ خون در سرتاسر بدن ، ریه ها برای انجام عمل تنفس و نیز سلول های مغزی (حتی در حالت خواب) ، برای انجام کلیه ی فعالیت های خود نیازمند به صرف انرژی میباشند .

از این میان درصد انرژی که ارگانهای بدن برای فعالیت های خود میسوزانند عبارتند از :

کبد : 29%
مغز : ۱۹%
قلب : ۱۰%
کلیه: ۷%
ماهیچه اسکلتی : ۱۸%
مابقی اعضا : ۱۷د%

دو نوع اصلی از سوخت و ساز در بدن عبارتند از :

الف : سرعت سوخت و ساز اصلی

ب : سرعت سوخت و ساز در حالت استراحت .

BMR یا سرعت سوخت و ساز اصلی :

بدن شما برای حفظ بقایش نیاز به انرژی دارد . هر زمان که قلب شما ضربان دارد و تنفس میکنید ، در حال مصرف انرژی هستید .

حداقل سطح انرژی مورد نیاز برای پایداری عملکردهای ضروری بدن در حال بیداری همچون تنفس و فعالیت مغزی “BMR” نامیده میشود که شامل انرژی مورد نیاز برای انجام فعالیت فیزیکی نمیباشد .

میزان کالری مورد نیاز برای سوخت و ساز اصلی بدن ، بسته به جنس ، سن ، اندازه بدن , توده عضلانی و هورمون ها متفاوت است .

افراد جوان به دلیل افزایش فعالیت سلول ها در نتیجه تقسیم سلولی نسبت به افراد مسن ، سوخت و ساز بالاتری دارند . علاوه بر این ، مردها به دلیل دارا بودن میزان بالاتری از بافت های عضلانی معمولاً ۱۰ تا ۱۵ درصد نسبت به زنان “BMR” سریعتری دارند .

RMR یا سرعت سوخت و ساز بدن در حالت استراحت :

زمان این سوخت و ساز هنگامی است که بدن شما در حالت استراحت است اما این نوع سوخت و ساز هم شبیه به “BMR” میباشد .

“RMR” روزانه به میزان ۵۰ تا ۷۵ درصد از مصرف انرژی شما را تشکیل میدهد و رابطه مستقیم با اندازه و سطح بدن دارد . بنابراین افراد بلند قد و سنگین وزن تر نسبت به افراد قد کوتاه و لاغرتر میزان “RMR” بالاتری دارند .

به علاوه افرادی که دارای عضلات بیشتری هستند ، “RMR” بالاتری خواهند داشت زیرا عضله در مقایسه با چربی میزان کالری بیشتری را مصرف میکند .

نظریه خود را بنوسید

پاسخی بگذارید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: