سه شنبه , ۶ سرطان ۱۳۹۶
اطلاعیه های جدید
خانه > اسلام > آیا بخت بسته شدن صحت و حقیقت دارد؟
آیا بخت بسته شدن صحت و حقیقت دارد؟

آیا بخت بسته شدن صحت و حقیقت دارد؟

 

آیا بخت بسته شدن صحت و حقیقت دارد؟

بخت در ادبیات لغت غالباً به معنی سرنوشت و نصیب از پیش تعیین شده می آید. مثلا می گویند: فلان شخص خوشبخت است، و فلان شخص بدبخت. همچنان بخت را می توان به نصیب و قسمت هم معنی کرد، که برمی گردد به ایمان بنده به تقدیرات الهی. و مراد از ایمان به تقدیر آن است که باور کنیم هر چه در گذشته انجام گرفته و هر چه در آینده انجام می ‌گیرد؛ از قبیل نیک و بد، سود و زیان، ایمان و کفر، طاعت و عصیان، حرکات و سکنات، و… همه به تقدیر و تدبیر حق تعالى است و به همه آن علم دارد و آن را در لوح محفوظ نوشته و هر چیز وابسته به مشیت و اراده اوست و همه‌ آن را او خلق می‌ کند. طوریکه الله متعال می فرماید: «إنا کل شیئ خلقناه بقدر». القمر/49. (بی‌گمان ما هرچیزی را به اندازه مقرّر آفریده‌ایم). پس باورهایی به اصطلاح بسته شدن بخت توسط اشخاص به وسیلۀ سحر و جادو و طلسم، نه پایه و اساس علمی دارد و نه دینی.
گرچه سحر و جادو واقعیت دارد، ولی بدست نیامدن و به آرزو نرسیدن و یا نیامدن خواستگار براى دختر، و یا پیدا نشدن خانم برای پسر، و بهبود نیافتن زندگی یا تجارت شخص و… اصلاً دلیل بسته شدن بخت نمى باشد و اکثر کسانى که به این امور مى پردازند، شیادانی هستند که از این طریق قصد اخذ اموال مردم و پرکردن جیب های خود را دارند.
مسلمان باید به قضا و قدر الهی و حکمت و مشیت پروردگار اعتقاد داشته باشد. همچنین معتقد باشد که در جهان یا اعمال بندگان جز پس از علم و تقدیر الله متعال امری اتفاق نمی‌افتد و الله متعال در قضا و قدرش عادل و در تدبیر و تصرف حکیم است و حکمت او تابع مشیت و اراده اوست. هر آنچه بخواهد و اراده کند اتفاق می‌‌‌افتد، و هر آنچه را که اراده نکند روی نخواهد داد. هیچ‌کس جز با کمک او هیچ نیرو و توانی ندارد.

فرموده های پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم آرام بخش دلهاست:
پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم در حدیثی می فرمایند: […. و بدان آنچه (بر تو مقدر شده) که به تو برسد از تو تجاوز نخواهد کرد، و آنچه بر تو مقدر نگردیده باشد به تو نخواهد رسید] سنن ابو داود شماره(4699).

آری! در پرتو ایمان و اعتقاد به تقدیرات الهی قلب مسلمان آرام و مطمئن می‌گردد، و هیچگاهی مصیبت‌های متعدده‌ زندگی، او را به زانو درنخواهند آورد. و تأثیر مشکلات و مصائب بر او همانند تأثیر امواج خروشان سیل و آب بر قطعه سنگی محکم و استوار است نه بیشتر، اما کسی که به قضا و قدر ایمان ندارد، در مقابل مصائب تسلیم شده به زانو درخواهد آمد و شیون و ناله از او بلند شده زبان به شکوا و حسرت و پشیمانی می‌گشاید.

نظریه خود را بنوسید

پاسخی بگذارید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: