یکشنبه , ۱ اسد ۱۳۹۶
اطلاعیه های جدید
خانه > اقتصاد > بازار رقابت کامل

بازار رقابت کامل

 

بازار رقابت کامل ٬
بازاری است که تعداد زیادی تولیدکننده و مصرف‏کننده بر سر یک کالای همگن و خاص به داد و ستد می‏پردازند.در این نوع بازار سهم هر تولیدکننده از تولید آن کالای خاص اندک است و مثلا یک تولیدکننده درصد بالایی از سهم بازار را در اختیار ندارد.در نیجه هیچ تولیدکننده‏ای نمی‏تواند با استفاده از کم و زیاد کردن تولیدش روی قیمت بازار تاثیر بگذارد.قیمت کالا در بازار رقابتی به صورت یک داده است.اگر تولیدکننده‏ای کالای خود را با قیمتی بالاتر از از قیمت بازار ارائه کند٬خریداری نخواهد داشت و اگر با قیمتی پایین‏تر ارائه کند ٬ تمام کالایش به سرعت فروش خواهد رفت.در هیچ کدام از این دو مورد سایر فروشندگان واکنشی نشان نخواهند داد.بازار رقابت کامل بر مفروضاتی استوار است:
۱- رفتار عقلایی ؛یعنی از تولیدکننده انتظار می‏رود که بر حسب رفتار عقلانی به دنبال حداکثر کردن سود باشد و از مصرف کننده انتظار می‏رود به دنبال بیشترکردن مطلوبیت خود باشد.اگر غیر از این باشد رقابت مفهومی نخواهد داشت.
۲-اطلاعات کافی عرضه‏کننده و تقاضاکننده از شرایط بازار ؛تمام افرادی که در این نوع بازار هستند٬ باید از تمام شرایط بازار مانند قیمت فروش همه عرضه‏کنندگان و کیفیت کالاها اطلاع داشته باشند.در غیر این صورت ممکن است یک عرضه‏کننده کالای خود را با قیمت بالاتر و با کیفیت پایین‏تر نسبت به سایر عرضه‏کنندگان به فروش برساند.
                                                             
در کوتاه مدت امکان دارد تولیدکنندگان با سود غیرمتعارف روبرو شوند.در این نمودار این وضعیت نشان داده شده٬قیمت با P نشان داده شده که بالاتر از هزینه متوسط تولید است که با C نشان داده شده است.
۳-عدم برتری و ترجیح ؛به این صورت که توسط یک مصرف‏کننده به دلایلی غیر اقتصادی مانند شهرت یک شرکت یا روابط انسانی یا رفتار فروشنده ترجیح به وجود آید ٬ این ترجیح باعث نقض بازار رقابت کامل می‏شود.
۴-جابجایی سریع عوامل تولید ؛به این صورت که اگر قیمت کالا پایین‏تر از هزینه متوسط تولید قرار گرفت و تولیدکنندگان دچار ضرر شدند ٬ تولیدکنندگان بتوانند به سرعت عوامل تولید خود را به بازاری دیگر منتقل کنند.و همینطور اگر قیمت کالا بالاتر از هزینه‏های متوسط تولید قرار گرفت ٬ تولیدکنندگان دیگر از بازارهای دیگر بتوانند به سرعت عوامل تولید خود را به این بازار بیاورند.عدم سرعت در جابجایی عوامل تولید باعث کند شدن مکانیسم بازار می‏شود.
                                                                             
در بلند مدت سود ادامه نخواهد داشت و با ورو رقبای جدید به بازار و افزایش عرضه قیمت(P) دوباره برابر با حداقل هزینه متوسط تولید(AC) خواهد شد.
بر طبق این مفروضات ادعا می‏شود که در این نوع بازار قیمت برابر با حداقل هزینه‏های متوسط تولید است و از آنجا که منحنی هزینه نهایی نیز در پایینترین نقطه منحنی هزینه متوسط تولید را قطع می‏کند٬ در نتیجه با هزینه نهایی نیز مساوی است.
بنابراین قیمت در بازار رقابت کامل هرگز نمی‏تواند در دراز مدت بالاتر یا پایین‏تر از حداقل هزینه متوسط تولید باشد.هرگاه قیمت بالاتر از هزینه متوسط تولید قرار بگیرد به علت آنکه سود در این بازار زیاد می‏شود ٬ سایر تولیدکنندگان از بازارهای دیگر وارد این بازار می‏شوند و ورود عوامل تولید به این بازار تا جایی ادامه می‏یابد که نهایتا به سبب افزایش عرضه قیمت کاهش یافته و به اندازه حداقل هزینه‏های متوسط تولید می‏رسد.و همین‏طور اگر قیمت کالا پایین‏تر از متوسط هزینه تولید قرار بگیرد٬تولیدکننده‏ای که قیمت بازار برایش زیان آور می‏شود بازار را ترک نموده و با کاهش عرضه‏کننده و عرضه٬ قیمت به جای قبلی خود بازمی‏گردد.
در نتیجه قیمت کالا در بازار رقابت کامل در دراز مدت به علت آنکه برابر با حداقل هزینه متوسط تولید است ٬ سود متعارف تولیدکننده و منافع مصرف‏کننده را در بر دارد.
این بازارها در دنیای واقعی وجود ندارند و بیشتر محکی برای سنجش میزان رقابت در بازارهای دیگر هستند.به هر حال نزدیکترین بازار به این نوع بازارها ٬ بازار محصولات کشاورزی مثل گندم و غیره می‏باشد.

نظریه خود را بنوسید

پاسخی بگذارید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: