یکشنبه , ۱ اسد ۱۳۹۶
اطلاعیه های جدید
خانه > اخبار کانکور > برنامه‌ی‌ جدید برای بی‌‌نتیجه‌های کانکور امسال
برنامه‌ی‌ جدید برای بی‌‌نتیجه‌های کانکور امسال

برنامه‌ی‌ جدید برای بی‌‌نتیجه‌های کانکور امسال

مقام‌های وزارت تحصیلات عالى کشور دیروز در نشستی با حضور برخی نمایندگان جامعه‌ی جهانی در کابل، برنامه‌ی جدیدی را برای راه‌یابى بى‌نتیجه‌هاى کانکور ارائه کردند. عبیدالله عبید، وزیر این وزارت گفت که برای عملی شدن برنامه‌ی‌ جدید برای بی‌‌نتیجه‌های کانکور امسال، به ٢۴ میلیون دالر امریکایى نیاز است. او از نمایندگان جامعه‌ی جهانی که در این نشست حضور داشتند، خواست که 24 میلیون دالر در این زمینه کمک کنند.
او هم‌چنان می‌گوید، وزارت تحصیلات عالی برای راه‌یابی بی‌نتیجه‌های کانکور در تلاش افزایش دانشکده‌های شبانه و دیپارتمنت‌هاى جدید در دانشگاه‌های دولتی است. عبید هم‌چنان افزود، مؤسسات تحصیلات عالى خصوصى نیز از طریق تخفیف در فیس، تعداد زیادى از بى‌نتیجه‌های کانکور امسال را جذب خواهند کرد.
براساس آمار وزارت تحصیلات عالی، امسال در حدود ٢۵۴ هزار تن در امتحان کانکور شرکت خواهند کرد و ٨٠ هزار تن آنان بى‌نتیجه می‌مانند. عبیدلله عبید دیروز در این مورد گفت، از جمله‌ی ٢۵۴ هزار، شصت هزار تن به مؤسسات تحصیلات عالى و ٣٠ هزار نفر دیگر به مؤسسات نیمه‌عالى جذب خواهند شد. او هم‌چنان می‌گوید، بیش از ٣٣ هزار بی‌‌نتیجه‌ی کانکور امسال با تخفیف‌هاى ویژه و ۴٠٠ نفر دیگر به صورت رایگان در مؤسسات تحصیلات عالى خصوصى جذب می‌شوند.
برگزاری آزمون‌های کانکور امسال در برخی ولایت‌های کشور با انتقادهای زیادی همراه بوده است. در ولایت لوگر به دلیل تقلب آشکار داوطلبان در حل سوال‌ها آزمون باطل اعلام شد. در شهر غزنی هم خیلی از متقاضیان ورود به دانشگاه‌ به نحوی از برگزاری آزمون به دلیل ناخوانا بودن بعضی از برگه‌ها، برگزاری امتحان در هوای تاریک و نبود وقت کافی برای حل سوالات انتقاد داشتند.
افزایش جذب داوطلبان کانکور
عبیدالله عبید، وزیر تحصیلات عالی کشور دیروز در کابل گفت که با ایجاد ١٠٠ دانشکده‌، ٣٠٠ دیپارتمنت جدید در دانشگاه‌های دولتی، ظرفیت جذب ۵٠ درصد افزایش یافته است. او هم‌چنان می‌گوید، در حال حاضر 250 هزار نفر در 31 مؤسسه‌ی تحصیلى دولتى و ٨٢ مؤسسه‌ی تحصیلى خصوصى مصروف تحصیل‌اند.
عبید تأکید کرد، در سال‌های گذشته از مجموع اشتراک کنندگان کانکور صرف ٢٣ هزار به مؤسسات تحصیلات عالى جذب مى‌شدند و این رقم در حال حاضر به گونه‌ی چشم‌گیری افزایش یافته است. او هم‌چنان گفت، افرادی که استعداد دارند، اما برای ادامه‌ی تحصیل توان مالی ندارند، باید با آن‌ها کمک شود. عبید‌ از تاجران داخلی و خارجی خواست که جهت رفع مشکلات بى‌نتیجه‌های کانکور امسال با وزارت تحصیلات عالى همکارى کنند

www.kankorafghanistan.com

نظریه خود را بنوسید

پاسخی بگذارید