چهارشنبه , ۷ سرطان ۱۳۹۶
اطلاعیه های جدید
خانه > معلومات عمومی > خواص جالب ساجق
خواص جالب ساجق

خواص جالب ساجق

خواص جالب ساجق
ساجق
جویدن ساجق، بخش جلوى شبکه کورتکس مغزى را فعال تر می کند و موجب پردازش بهتر اطلاعات مغز و بهبود حافظه عملى و افزایش توان یادگیرى کوتاه مدت و بلند مدت در فرد می شود.
محققان معتقدند که نه تنها عضلات دهانى، بلکه فعالیت عضله زبان نیز هنگام جویدن ساجق افزایش می یابد و به دفع مواد سمى گروهى از عضلات بدن کمک می کند.
نتایج بعضى دیگر از تحقیقات، نشانگر تأثیر مثبت جویدن ساجق در کاهش موارد ریفلاکس بوده است. همچنین جویدن ساجق در حین پیاده روى، از بازگشت اسید معده به مرى جلوگیرى می کند و به نظر برخى از محققان، استفاده از ساجق موجب کاهش احتمال خون ریزى لثه و تشکیل پلاک های دندانى می شود.
جویدن ىساجق که حاوى گزیلیتول و یا سوربیتول ( انواعى از قندها که داراى بنیان های الکلى شیمیایى با جذب کند هستند و از آنها براى ساخت مرباى دیابتی ها استفاده می شود) باشد، نه تنها به رشد باکترى ها کمک نمی کند و باعث افزایش پوسیدگى دندانها نمى شود، بلکه به کاهش پوسیدگى نیز کمک می کند.
اثر جویدن ساجق های گزیلیتول و فلوراید، حتى از محلول های کلرهگزیدین و آمین فلوراید هم بهتر است، البته استفاده از مسواک و خمیردندان در جلوگیرى از پوسیدگى دندان تاثیر بهترى دارد.
حتى در مطالعاتى که روى سالمندان انجام شد معلوم شد که جویدن ساجق در سالمندان ساکن خانه های سالمندان، موجب بهبود سلامت دهان و دندان آنها می شود.
برخى محققان بر این باورند که گزیلیتول در جلوگیرى از اوتیت میانى (گوش درد) در افرادى که به دفعات ساجق های حاوى این ماده را جویده باشند، موثر است.

نظریه خود را بنوسید

پاسخی بگذارید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: