چهارشنبه , ۳ جوزا ۱۳۹۶
اطلاعیه های جدید
خانه > بهداشتی > درمانهای خانگی میخچه
درمانهای خانگی میخچه

درمانهای خانگی میخچه

درمانهای خانگی میخچه
سیر و سرکه و آبلیمو دشمن میخچه
میخچه به برآمدگی و ضخیم شدن بخش هایی از پوست پا بخصوص در نواحی انگشتان و مفاصل گفته می شود که این مشکل ناشی از فشار زیاد و مستمر و نا مناسب بودن کفش است.

اصفهان امروز: آیا تا به حال دچار مشکلی به نام میخچه شده اید؟ اکثر افراد این دردسر را تجربه کرده اند. میخچه به برآمدگی و ضخیم شدن بخش هایی از پوست پا بخصوص در نواحی انگشتان و مفاصل گفته می شود که این مشکل ناشی از فشار زیاد و مستمر و نا مناسب بودن کفش است. در واقع میخچه هم به عنوان یک ضایعه پوستی، نوعی واکنش طبیعی بدن برای حفاظت از خود است.
میخچه دلایل مختلفی دارد ولی از مهمترین آنها پوشیدن کفش های تنگ و نامناسب است.
کفش های نامناسب اغلب باعث بروز مشکلاتی برای پا می شود که میخچه و پینه از عمده ترین آنهاست. البته نباید میخچه و پینه را یکی دانست.
پینه زمانی ایجاد می‌ شود که لایه‌ های پوست به دلیل فشارها و سایش ‌های پی ‌در پی ضخیم و سخت می‌ شود. این حالت بیشتر در زیر مفاصل انگشتان پا یا در پاشنه پا و دست‌ها و هر نقطه‌ ای از بدن که تحت فشار باشد ظاهر می ‌شود. پینه ‌ها معمولا دردناک نیستند. زمانی که پینه گسترده شده و در مرکز آن سلول‌ های مرده پوست تجمع می ‌کنند، تبدیل به میخچه می ‌شود. میخچه معمولا در قسمت بالایی انگشتان پا و یا در کناره و جاهای برجسته پاها ایجاد می ‌شود و عموما به دلیل این که اعصاب پوست را درگیر می ‌کند دردناک می‌ شود. به علاوه میخچه کوچک تر از پینه است.
میخچه همانقدر که دردناک و آزاردهنده است راه درمان ساده و ارزانی دارد . درمانهای خانگی متداولی برای این مشکل وجود دارد که در اینجا سعی می شود به چند مورد از ساده ترین ها اشاره شود.
یکی از راههای ساده درمان میخچه استفاده از سرکه است. به این منظور به طور مرتب پنبه ای را آغشته به سرکه کرده و روی میخچه ببندید تا به مرور زمان برجستگی خشک و از بین برود.
یکی دیگر از درمان‌ هایی که موثر بودن آن به اثبات رسیده است، استفاده از درمان سنتی سیر است. در این روش توصیه می ‌شود یک حبه سیر را له کرده و به صورت مرهم روی ضایعه میخچه قرار دهید و این کار را چندین بار انجام دهید. در صورت تداوم این عمل، میخچه به کلی از بین می ‌رود.
لیمو یکی دیگر از موادی است که می توان به شما در از بین بردن میخچه کمک کند. یک تکه لیمو را برش زده و روی میخچه به مدت یک شب قرار دهید. در صورتی که لیموی تازه نداشتید می توانید پارچه ای آغشته به اب لیمو را روی آن ببندید.
هشدار:
هیچگاه سعی نکنید خودتان با استفاده از قیچی، ناخن گیر یا اشیایی مانند اینها میخچه را ببرید زیرا این کار باعث بروز عفونت می شود.
کشیدن سنگ‌ پا یا کیسه حمام در حالی که پوست با آب نرم شده، اگرچه می ‌تواند باعث برداشته شدن پوست ضخیم ناحیه میخچه شود، ولی می ‌تواند خطر عفونت را بالا ببرد، مخصوصا در افراد مبتلا به دیابت این کار بسیار خطرناک است. به همین دلیل پزشکان هرگز چنین کاری را توصیه نمی‌ کنند.

نظریه خود را بنوسید

پاسخی بگذارید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: