شنبه , ۶ جوزا ۱۳۹۶
اطلاعیه های جدید
خانه > بهداشتی > علت سفید شدن موها در سنین مختلف
علت سفید شدن موها در سنین مختلف

علت سفید شدن موها در سنین مختلف

علت سفید شدن موها در سنین مختلف :

مو های سر افراد در سنین بالای 30 سال سفید میشود ( البته این آمار در مورد زنان بیشتر بعد از سن 35 سالگی و در مردان بعد از 30 سالگی رخ میدهد) البته لازم به ذکر است که بسیاری از افراد در سنین نوجوانی و جوانی داشتن مو های سفید را تجربه میکنند . نکته قابل توجه این است که میتوان افرادی را یافت که حتی در سنین بالای 45 سال هم موی سفید ندارند .

سفید شدن موها طی یک فرآیند تدریجی در روزنه هایی به نام “فولیکول” رخ میدهد که تعداد این فولیکول ها بر روی سر هر فرد بالغ به بیش از صد هزار عدد هم میرسد که هر کدام از این فولیکول ها توانایی جوانه زنی چند عدد از تارهای مو را در طول عمرشان دارا میباشند .

اگر به کمک دستگاه های پزشکی به بخش انتهایی این فولیکول ها بنگرید میتوانید سلول هایی را ببینید که در واقع مولد رنگ دانه های ملانین میباشند . شاید در بسیاری از افراد دیده باشید که با افزایش سن یا عوامل دیگر رنگ موی آن ها به خاکستری متمایل میشود که علت این رخ داد از بین رفتن فقط بخشی از ملانین مو میباشد یعنی با افزایش از بین رفتن ملانین های مو ، رنگ آنها نیز رفته رفته به سفیدی میگراید یعنی نتیجه از بین رفتن سلول‌های بنیادی مولد ملانوسیت‌ها به سفید شدن مو ها ختم میشود .

با این که هنوز نتایج قانع کننده ای مبنی بر رابطه ی سفید شدن موها با افزایش استرس پیدا نشده است اما بسیاری از محققان بر این باورند که فشارهای روحی و روانی ناشی از استرس میتواند نقش مهمی را در فرآیند سفید شدن موها ایفا نماید . اکثر این محققان معتقدند که میتوان به این نتیجه دست یافت که افزایش فشارهای روحی و روانی میتواند منجر به ترشح هورمون هایی شود که در روند سفید شدن موها به طور غیر مستقیم نقش دارند . البته با وجود همه ی این شواهد نمیتوان رابطه مستقیم و محکمی دال بر این موضوع یافت چرا که عوامل متععدی را میتوان یافت که بر سفیدی موها تاثیرگذار است از جمله این عوامل آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد میباشد . در واقع وقتی انسان دچار فشار روحی و روانی شود هورمون هایی در بدن وی ترشح میشود که در ادامه این ترشحات التهاب سلول و تولید رادیکال های آزاد میباشد که در واقع تولید این رادیکال ها منجر به صدمه زدن به سلول های بدن به ویژه تولید ملانین یا رنگ دانه های ان را دچار اختلال میکند و تاثیری که بر روی آنها میگذارد ممکن است منجر به سفید شدن مو ها شود .

البته عوامل دیگری چون ژنتیک نیز بر این روند موثر است ولی آمار نشان میدهد که فشارهای روحی و روانی میتواند این فرآیند را در مواردی حتی تا بیش از 10 سال به تاخیر بیندازد .

بر اساس تحقیقات اخیر مشخص شده است که هورمون های مترشح در فولیکول مو منجر به آزاد شدن ماده ای میشود که بر روند تولید ملانوسیت ها و انتقال آن به سلول های سازنده تار مو یعنی همان سلول های بنیادی متاثر بوده و مانع از انتقال رنگدانه و در نهایت سفیدی مو ها میشود .

نظریه خود را بنوسید

پاسخی بگذارید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: