یکشنبه , ۱ اسد ۱۳۹۶
اطلاعیه های جدید
خانه > اقتصاد > قفل طلایی بر بازار نفت
قفل طلایی بر بازار نفت
قفل طلایی بر بازار نفت

قفل طلایی بر بازار نفت

قفل طلایی بر بازار نفت

نفت از آغاز سال ۲۰۱۴ بهای نفت خام روندی نوسانی داشته است، با این حال بیشتر کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که قیمت این کالا امسال در مسیر صعودی قرار خواهد گرفت.
کارشناسان با اشاره به تداوم روند بهبود اقتصادی جهان که به رشد تقاضا برای انرژی منجر می‌شود، معتقدند: در حال حاضر، تاثیر عوامل افزایش‌دهنده قیمت نفت بیشتر از عوامل کاهنده آن است. بر این اساس، پیش‌بینی می‌شود که قیمت‌ها امسال سیر صعودی پیدا کنند. با این حال، مجموعه شرایط کنونی از وجود تعادل در بازار حکایت می‌کنند. حتی برخی مقام‌های اوپکی معتقدند که وجود تعادل در بازار مهم‌تر از قیمت نفت خام است.
براین اساس، سایت موسسه پلاتس که اخبار بازارهای نفت و فلزات را منتشر می‌کند، اعلام کرد: بازار نفت هم‌اکنون در وضعیت قفل طلایی است. به گزارش ایرنا، تولید نفت سازمان کشورهای صادر‌کننده نفت (اوپک) در دسامبر گذشته اندکی بیشتر شد و با ۲۰ هزار بشکه افزایش به ۲۹ میلیون و ۷۲۰ هزار بشکه در روز رسید. جان کینگستون مدیر اخبار جهانی پلاتس در این‌باره گفت: این زمان قفل طلایی برای بازار است، بازار اکنون نه خیلی داغ و نه خیلی سرد است. وی افزود: تولید نفت اوپک در محدوده سطحی است که نه بازار را در وضعیت اشباع قرار داده و نه به قیمت‌ها اجازه افزایش به سطحی را می‌دهد که رشد اقتصادی جهان را دچار اختلال کند.
کینگستون ادامه داد: همچنین قیمت نفت در سطحی است که هم تولیدکنندگان را به نسبت راضی می‌کند و هم کشورهای مصرف‌کننده را، چراکه آنها نیز می‌توانند بدون این که اقتصادها‌یشان به دردسر بیفتد، از عهده این هزینه‌ها برآیند. پلاتس، افزایش تولید نفت اوپک در دسامبر گذشته را به افزایش تولید عربستان سعودی، ایران و نیجریه نسبت می‌دهد که بیش از کاهش تولید نفت عراق بوده و آن را خنثی کرده است.
کینگستون همچنین گفت: در آمریکا مصرف‌کنندگان آن قدر از بهای کنونی نفت راضی هستند که بعضی خودروهای بزرگ و پر‌مصرف در حال بازگشت به بازارند، شرایط برای فروشنده و خریدار مطلوب به نظر می‌رسد. با وجود افزایش اندک تولید اوپک، مجموع تولید این سازمان همچنان از سپتامبر سال گذشته کمتر از سقف تولید این سازمان یعنی ۳۰ میلیون بشکه در روز قرار دارد.
مجموع تولید این سازمان در ماه‌های نوامبر و دسامبر کمترین مقدار از اواسط سال ۲۰۱۱ تا‌کنون را نشان می‌دهد که دلیل آن کاهش شدید تولید کشور لیبی عنوان شده است.
بر پایه این گزارش، در این دوره تولید عربستان با روزانه ۵۰ هزار بشکه افزایش به ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه رسید، این افزایش پس از آن رخ داد که این کشور مجبور شد تولید خود را که در ماه‌های تابستان و به دلیل افزایش تقاضای داخلی به روزانه ۱۰ میلیون بشکه رسانده بود، در ماه‌های نوامبر و اکتبر کاهش دهد و به روزانه ۹ میلیون و ۷۵۰ هزار بشکه برساند.

نظریه خود را بنوسید

پاسخی بگذارید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: