جمعه , ۵ جوزا ۱۳۹۶
اطلاعیه های جدید
مقام معلم

مقام معلم

مقام معلم

به معلم اکتفا به نــامش نکیند         نشناخته توصیف مقامش نکنید

هرکس که در او حب معلم نبود         علامه اگر هست سلامش نکنید

مقام معلم  از نظر قرآن

بسم الله الرحمن الرحیم

۩ و علمَ آدَم الاَسمَاءَ کُلّهَا ثُمَّ عَرَضَ هُم عَلَی الْمَلاَئکَه فَقَالَ اَنبِئُونِی بَاَسْمَاءِ هَؤُلاَءِ اِنْ کُنْتُم صَادِقِینَ. (= سپس، تمامی علم اسمأ‌‌[علم اسرار آفرینش و نام گذاری موجودات]را به آدم آموخت. آنگاه آنها را به فرشته گان عرضه داشت و فرمود: «اگر راست می گویید، ( و از آدم شایسته تر هستید) اسامی اینها را به من خبر دهید!» پس خداوند اولین معلم است.

۩ عنوان مقدس معلمی برگرفته از اوصاف خداوند متعال است قرآن کریم می فرماید: «علم الانسان مالم یعلم (علق-5) خداوند متعال به انسان آنچه را نمی دانست یاد داد!»

۩ معلمی وظیفه بس گرانقدر و ارزشمند در اسلام است. اولین معلم خداوند متعال است که فرمود: الرحمن، علم القرآن… خداوند رحمان قرآن را آموخت….

۩ بدون معلم اصلاً هدایت شدن و راه یافتن ممکن نیست. زمانی که حضرت موسی (ع) با خضر همراه و هم سفر می شود، از او می خواهد تا اجازه بدهد که همراه او باشد و آنچه را که از هدایت خداوند به او( خضر) آموخته او نیز به حضرت موسی یاد دهد. که حکایت آنهارا قرآنکریم چنین بیان می کند: «قَالَ لَهُ مُوسَی هَل اَتََبِعُکَ عَلَی اَن تعَلّمَنِ مِمَّا عُلِّمْتَ رُشْدًا» (= موسی به او گفت: آیا (اجازه می دهی) از تو پیروی کنم تا از آنچه به تو تعلیم داده شده و مایه رشد و صلاح است ، به من بیا موزی؟» (کهف ، 66)

۩ همچنین آیات قرآن کریم مهمترین ویژگی انبیاء الهی را تعلیم مردم بیان کرده و آن گرامیان را به عنوان معلمان بشر می شناساند و می فرماید: «لقد من الله علی المومنین اذ بعث فیهم رسولا من انفسهم یتلوا علیهم آیاته و یزکیهم و یعلمهم الکتاب و الحکمه و ان کانوا من قبل لفی ضلال مبین(ال عمران-164)(=خداوند بر مومنان منت نهاد، هنگامی که در میان آنها، پیامبری از خودشان برانگیخت که آیات او را بر آنها بخواند، و آنها را پاک کند و برایشان کتاب و حکمت بیاموزد هر چند پیش از آن، در گمراهی آشکاری بودند.)

کلمات رب، ربنا، ربکم، ربک، ربه، ربها، ربهم، ربی، ربهما، ربکما که در قرآن کریم آمده است بیانگر ربوبیت ذات مقدس احدیت می باشد و اصل رب تربیت است و آن عبارت از ایجاد شیء است تا به تدریج او را به مقصد کمال و تمام رهنمون سازد.

مقا معلم  از نظر حدیث

دومین معلم، پیامبر اکرم(ص) است که خود فرمود: من معلم برانگیخته شده ام.

۞ با توجه به همین جایگاه تعلیم و تربیت است که هدف از بعثت پیامبران تعلیم کتاب و حکمت و پرورش و تصفیه روح از ناخالصی ها معرفی شده است و رسول الله (ص) فرموده است: «بالتعلم ارسلتُ» (= برای تعلیم و آموزش فرستاده شدم.)

۞ اسلام در زمینه تعلیم و تربیت دارای مکتبِ ممتاز، مستقل با مبانی و اصولی مشخص و الهی است. از جمله مبانی مطرح در مکتب تعلیم و تربیت اسلام اصل خدا محوری یا اخلاص، اصل تقدم اصلاح خود بر اصلاح دیگران،اصل توکل و اعتماد به نفس، اصل آیت بودن و نشانه شدن به سوی کمال مطلق، اصل مدارا و دوری از سخت گیری وتکلف، اصل عقلانی بودن نظام تعلیم و تربیت و اصل حاکمیت دادن به تعلیم و تربیت الهی می باشد. و همچنان اصول و مکارم اخلاقی را یکی از وظایف عمده معلم میتوان در نظر گرفت چون پیامبر اسلام (ص) می فرمایند:« بعثت لا تمم مکارم الاخلاق» (= برای آن فرستاده شده ام تا خوبی های اخلاق را به پایه اکمال برسانم.)

۞ در عظمت منزلت و مقام معلم همین کافی است که بزرگ ترین معلم جهان بشریت حضرت رسول خاتم(ص) به این ویژگی خود افتخار می کرد. آن بزرگوار زمانی که با دو گروه در مسجد مواجه شد که گروه اول عبادت می کردند و گروه دوم به آموزش علم مشغول بودند، گروه دوم را که در محضر استادی علم می آموختند، افضل دانست و فرمود: «انما بعثت معلما» (= همانا که من به عنوان معلم انسان ها مبعوث شده ام.) (سنن دارمی، ج1، ص 99)

۞ در باره جاه و منزلت معلم، این قدر بس است که خداوند (ج) اولین معلم می باشد و در واقع کسانی که شغل معلمی را پیش می برند، جانشینان واقعی خدا در روی زمین خدا هستند. و مصداق« خلیفت الله» را به خود اختصاص می دهند.

۞ آن حضرت چنان برای معلمان و مقام ارجمند آنان ارزش قائل بود که در دعاهایش می فرمود: «اللهم اغفر للمعلمین و اطل اعمارهم و بارک لهم فی کسبهم» (=خداوندا! معلمان را بیامرز و عمر طولانی به آنان عطا فرما و کسب و کارشان را مبارک گردان!)

اسلام معلم را به عنوان پدر روحانی معرفی می کند و می گوید: (اب معلمک) یعنی یکی از پدران ثلاثه تو، معلمی است که به تو دانش می آموزد و بنابراین تمام حقوقی که درباره پدر و مادر رعایت می شود باید در حق معلم به صورت کامل تری رعایت گردد. نام معلم چنان با عظمت است که در جای جای متون اسلامی از او تجلیل به عمل آمده تا به آن حد که خداوند علیم خود را معلم خوانده و رسول الله (ص) فرموده اند: (انما بعثت معلما).

نظریه خود را بنوسید

پاسخی بگذارید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: