سه شنبه , ۹ جوزا ۱۳۹۶
اطلاعیه های جدید
خانه > اقتصاد > چگونگی تشکیل قیمت ها در بازارهای رقابت کامل، انحصار کامل، رقابت انحصاری و انحصار چند جانبه

چگونگی تشکیل قیمت ها در بازارهای رقابت کامل، انحصار کامل، رقابت انحصاری و انحصار چند جانبه

چگونگی تشکیل قیمت ها در بازارهای رقابت کامل، انحصار کامل، رقابت انحصاری و انحصار چند جانبه

بازار رقابت کامل (Perfect Competition Market) بازاری است که تعداد زیادی تولیدکننده و مصرف‌کننده بر سر یک کالای همگن و خاص به داد و ستد می‌پردازند. در این نوع بازار سهم هر تولیدکننده از تولید آن کالای خاص اندک است و مثلًا یک تولیدکننده درصد بالایی از سهم بازار را در اختیار ندارد. در نتیجه هیچ تولیدکننده‌ای نمی‌تواند با استفاده از کم و زیاد کردن تولیدش روی قیمت بازار تأثیر بگذارد. قیمت کالا در بازار رقابتی به صورت یک داده است. اگر تولیدکننده‌ای کالای خود را با قیمتی بالاتر از از قیمت بازار ارائه کند، خریداری نخواهد داشت و اگر با قیمتی پایین‌تر ارائه کند، تمام کالایش به سرعت فروش خواهد رفت. در هیچ کدام از این دو مورد سایر فروشندگان واکنشی نشان نخواهند داد.

انحصار کامل (Perfect Monopoly) زمانی به وجود می‌آید که یک شخص ویژه یا یک سرمایه‌گذار کنترل کافی روی تولید یا خدمتی خاص دارد و به طور معنی‌داری برحسب اینکه افراد دیگر باید به آن دسترسی داشته باشند تعیین می‌شود.
انحصار تولید کننده بازاری است که در آن فقط یک تامین کننده محصول وجود دارد و تولیدات را می‌فروشد.تنها یک فروشنده در یک صنعت معین وجود دارد وبرای کالاهای تولیدشده جانشین وجود ندارد.
یک انحصار طلب می‌تواند قیمت و مقدار تولید راتغیر دهد.او مقادیر بیشتری را با دریافت قیمت کمتر در مقابل تولید در یک بازار با کشش بالاتر و مقادیر کمتری را با دریافت قیمت بیشتری در یک بازار با کشش پایین تر می‌فروشد که آنرا تبعیض قیمت مینامند.

در بازار رقابت انحصاری (Monopolistic Competition) کالای فروشندگان بیشمار به جای اینکه با هم مشابه باشند از نظر کیفیت و یا بسته بندی با یکدیگر متفاوت است. در این بازار هدف جلب و جذب مشتری است. فروشندگان که همان واحدهای تولیدی هستند باید قیمت‌هایی را تعیین کنند که بتوانند مشتریان بیشتری را جلب و جذب کنند، زیرا در غیر این صورت مشتریان به کالاهایی با کیفیت مشابه و یا پایین‌تر، اما ارزان قیمت‌تر مراجعه می‌کنند. در این زمان است که رقبا بازار را به دست می‌آورند. در این بازار نقش تبلیغات و آگهی‌ها نمایان می‌شود و واحدهای تولیدی برای ایجاد تمایز و تفاوت میان کالاها و خدمات خود و سایر تولیدکنندگان به آگهی‌های تجاری متوسل می‌شوند. هرچند این سازمان و شرکت‌ها هزینه‌هایی برای جلب مشتریان متحمل می‌شوند، اما پس از مدت زمان کوتاهی با سودآوری بالا این هزینه جبران می‌شود که به این ترتیب تعادل در بازار رقابت انحصاری به وجود می‌آید.

بازار انحصار چند جانبه (Oligopoly) بازارى است که در آن تعداد فروشندگان (و یا تولیدکنندگان) به‌قدرى کم است که اعمال هر یک از فروشندگان در فعالیت‌هاى سایر مؤسسات تولیدى مؤثر واقع شده و به‌همین نحو اعمال سایر مؤسسات تولیدى نیز در فعالیت هر یک از فروشندگان (یا هر یک از مؤسسات تولیدی) تأثیر مى‌گذارد. تغییرات حاصله در میزان تولید و قیمت پیشنهادى هر یک از فروشندگان در میزان تولید و هم‌چنین در قیمت پیشنهادى سایر مؤسسات تولیدى مؤثر واقع شده و در نتیجه سایر فروشندگان در مقابل تغییرات قیمت و میزان تولید هر یک از مؤسسات تولیدى عکس‌العمل نشان مى‌دهند. در بازار انحصار چند جانبه، برخلاف بازار رقابت خالص و یا انحصار خالص، فروشندگان استقلالى از خود نداشته و به‌ یکدیگر بستگى دارند.

نظریه خود را بنوسید

پاسخی بگذارید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: