خانه > معلومات عمومی > امریکا: اختصاص 79 میلیون دالربخاطر ساخت کامپیوتر های کوانتومی جاسوسی
امریکا: اختصاص 79 میلیون دالربخاطر ساخت کامپیوتر های کوانتومی جاسوسی
امریکا: اختصاص 79 میلیون دالربخاطر ساخت کامپیوتر های کوانتومی جاسوسی

امریکا: اختصاص 79 میلیون دالربخاطر ساخت کامپیوتر های کوانتومی جاسوسی

 

امریکا: اختصاص 79 میلیون دالربخاطر ساخت کامپیوتر های کوانتومی جاسوسی

ادوارد اسنودن جاسوس سابق اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به واشنگتن پست گفت: آژانس امنیت ملی آمریکا ( NSA) چند سال پیش پروژه ساخت کمپیوتر کوانتومی را برای جاسوسی کامل در فضایمجازی آغاز کرده و بودجه ای حدود 79میلیون دالر به آن اختصاص داده است.
ادوارد جوزف اسنودن متولد ۱۹۸۴ میلادی، افشاگر کنونی و کارمند سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی بود. اسنودن در جون ۲۰۱۳ اطلاعات طبقه بندی شده ای از برنامه های فوق سری ان اس ای از جمله برنامه شنود پریزم را به روزنامه های گاردین و واشنگتن پست افشا نمود.
او که در پی ابطال پاسپورتش توسط دولت امریکا از ۲۳ جون ۲۰۱۳ تا دوم اگست۲۰۱۳ در میدان هوایی در مسکو به سر می برد؛ نخست از کشور اکوادور و سپس از روسیه تقاضای پناهندگی کرد و سرانجام اسنودن توانست از دولت روسیه پناهندگی موقت (یکساله) دریافت کند و پا به خاک روسیه بگذارد.
به اساس گزارش هنوز دلیل نیاز NSA به کمپیوتر کوانتومی و آمادگی برای پرداخت چنین هزینه گزافی در شرایط ریاضت اقتصادی مشخص نیست.
آژانس امنیت ملی آمریکا ادعا کرده است که در آینده ای نزدیک از تمام شرکت های بزرگ کمپیوتری در ساخت این تکنالوژی عظیم پیشی می گیرد.
آژانس امنیت ملی بیان کرده که کمپیوتر مورد نیازش باید قادر به شکستن تمام مرزهای کمپیوترهای پیشرفته امروزی در زمینه فناوری رمزنویسی، برای حفاظت از اطلاعات طبی، بانکی، تجاری و اسناد دولتی باشد.
واحد ذخیره اطلاعات در کامپیوتر های معمولی بیت است که قادر به ذخیره اعداد 0 یا 1 هستند.
در کامپیوترهای کوانتومی، اطلاعات در واحدهایی به نام کیوبیت (مخفف کوانتوم – بیت) ذخیره می شوند که بر خلاف بیت در کامپیوترهای دیجیتالی، می توانند در آن واحد دربردارنده بیش از یک عدد باشند، بنابراین سرعت پردازش اطلاعات توسط آنان به مراتب بالاتر است. در این کامپیوتر از پدیده های کوانتومی برای پردازش اطلاعات استفاده می شود.
طبق مدارک منتشر شده توسط اسنودن، برنامه ساخت کامپیوتر کوانتومی آژانس امنیت ملی ˈ ˈPenetrating Hard Targets نام دارد و فقط متشکل از 2 کیوبیت است؛ در حالیکه شرکت های کامپوتری بزرگ به کیوبیت های بسیار بیشتری دست یافته اند. البته لازم به ذکر است که مستندات مربوط به سال 2011 است؛ بنابراین ممکن است تا امروز NSA در این زمینه پیشرفت کرده باشد.
یک پژوهشگر علوم کمپیوتردانشگاه MIT به نام Scott Aaronson در این باره به واشنگتن پست گفته که تردید دارد NSA به هدف خود در زمینه ساخت کمپیوترهای کوانتوم دست یابد.
احتمال می رود که آژانس امنیت ملی آمریکا از یک الگوریتم به نام Grover بهره برداری کند؛ Grover ، یک الگوریتم جستجوی پایگاه داده است که از تمام نرم افزار های موجود سریع تر است. این الگوریتم تا به حال روی سیستمی متشکل از 3 کیوبیت با موفقیت اجرا شده است.
آژانس امنیت ملی آمریکا با ساخت کمپیوترهای کوانتومی قابل استفاده سال ها فاصله دارد و محققان دانشگاه های بزرگ برای ساخت این تکنولوژی پیشرفته، پیشتاز هستند ولی چنانچه NSA به این هدف دست یابد، حریم خصوصی بی معنا خواهد شد و هیچ شهروندی در امان نخواهد بود و با توجه به گذشته تاریک این سازمان، وحشت عمومی در زمینه نشر اطلاعات خصوصی، افزایش یافته است.
محققان بر این باورند که چنانچه NSA به کامپیوتر کوانتومی پیشرفته دست نیز یابد، هنوز قوانین فیزیکی وجود دارند که اطلاعات را خصوصی و غیر قابل دسترس نگه دارند.
مکانیک کوانتومی دارای تابع توزیع به نام Quantum key است که با استفاده از فوتون ها، یک رشته متشکل از 0 و 1 تولید می کند که به عنوان کلید رمز نگاری مورد استفاده قرار می گیرند.
زمانیکه فردی اقدام به رهگیری کلید کند، به طور ناخواسته فوتون را دستکاری کرده است که کاملاً قابل پیگیری است.
این شیوه رمزنگاری فوق العاده ایمن است و در حال حاضر به مرحله تجاری رسیده است و در انتخابات سال 2007 سوییس نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

~ ودصم

                                                                

نظریه خود را بنوسید

پاسخی بگذارید