خانه > بهداشتی > خواص شفتالو
خواص شفتالو

خواص شفتالو

خواص هلو و یا شفتالو
براى تسکین تحریکات عصبى ، دمکرده شکوفه درخت هلو بکار ببرید
اصل هلو از چین بوده است و بعد به ایران آمده و از ایران به اروپا رفته است . هنوز هم در چین ، یک نوع هلوى وحشى مى روید که هسته آن درشت ولى خود آن کوچک است . در قرون وسطى نام هلو در کتابهاى فرانسه آمده است و دستور داده اند آب هلو را با عسل بجوشانند و شیرین بیان به آن اضافه کنند و بنوشند تا نفس مطبوعى پیدا کنند.

ارزش غذایى هلو – شفتالو
هلو مثل تمام میوه ها خواص ادرارآور و ملین دارد. گوشت هلو، داراى سلولوزهاى نرمى است و کاملا هضم مى شود. هلو میوه اى نسبتا کم ترشى است . مواد قندى و نشاسته اى آن به آسانى هضم مى شود و معده به راحتى هضم آن را تحمل مى کند.
به نظر مى رسد که مواد قندى هلو، ترشحات غده هاى هاضمه را تقویت مى کند و هضم غذا را آسان مى سازد.
هلو میوه اى است که خیلى ویتامین دارد. ویتامین هاى ((ب 1)) و ((ب 2)) و ((پ ، پ )) و ((ث )) و مخصوصا ویتامین ((آ)) در هلو فراوان است .
این ویتامینها به مقدار زیادى در پوست هلو تمرکز یافته است و به همین علت مثل لویى چهاردهم ، باید هلو را با پوست خورد و دندان در پوست و گوشت آن گذاشت .
توصیه شده است که پوست هلو را، ولو سفت هم باشد، باید جوید و خورد.
هر چند که پوست هلو با کرکهاى نرمى که دارد، به ذائقه بعضى ها خوش ‍ نمى آید.
مصرف هلو به چه اشخاصى توصیه مى شود:
تمام کسانى که از سلامتى طبیعى برخوردارند، به شرط آن که هلو کاملا رسیده باشد مى توانند آن را مصرف کنند. زیرا هلوى رسیده براى همه ، حتى کسانى که دستگاه هاضمه ظریفى دارند قابل هضم است .
کسانى که از روده ها علیل هستند، باید از خوردن پوست هلو خوددارى کنند. کسانى که از بستر بیمارى برخاسته اند و دوره نقاهت را مى گذرانند، بچه هاى کوچک پیر مردان ، مى توانند هلو را بجوشانند و بخورند و یا پخته آن را به صورت کمپوت که دسر مخصوص رژیم غذایى است به مصرف برسانند.
اشخاصى که مرض قند دارند، باید از مصرف هلو چشم پوشى کنند. زیرا هلو سرشار از مواد قندى است . هلو، دسرى عالى براى اشخاص چاق است . زیرا کم کالرى است و هر صد گرم هلو بیش از شصت کالرى حرارت ندارد.
کسانى که امراض کلیوى و یا رماتیسم دارند، باید هلو بخورند زیرا هلو ادرار آور است و قلیایى کننده خون است .

چه هلویى را انتخاب کنیم ؟
هلو، شفتالو، شلیل ، خواص یکسانى دارند ولى هلوهایى که سفت است ، براى کمپوت مناسب تر است .
هلو و انواع آن باید کاملا رسیده باشد. هلوهاى سبز رنگ و سفت ، داراى عناصر تحریک کننده است و براى جدار روده هاى علیل خوب نیست و تولید اسهال مى کند.
هلو وقتى زیاد رسیده باشد و داراى لکه هاى قهوه اى باشد، علامت این است که مقدارى از مواد حیاتى خود را از دست داده و در حال پوسیدن است .

موارد مختلف استعمال هلو
گوشت هلو وقتى له شد آب آن شیر زیبایى طبیعى براى خانمهایى است که به سلامت و ظرافت پوست خود علاقه دارند. زیرا آب هلو قبض کننده است و وقتى آن را به پوست صورت و یا بدن خود بمالیم ، سوراخهاى پوست را جمع مى کند ویتامینها و مواد معدنى هلو، پوست را غذا مى دهد و رنگ روشن و درخشانى به آن مى بخشد.
پس وقتى گوشت و یا آب هلو را به صورت خود مى مالید، آن را تا مدتى پاک نکنید و بگذارید به صورت شما خشک شود و بعد هم صورت خود را با آب باران یا گلاب و یا آب مقطر بشویید.
هسته هلو در زمانهاى قدیم ، نوشداروى عوارض بدمستى بود که آن را مى کوبیدند و براى دفع میگرن و درمان نورالژى روى پیشانى و شقیقه ها مى مالیدند ولى در زمانهاى حاضر مصرف آن را تجویز نمى کنند و عقیده دارند که هسته هلو، داراى مواد سمى است .
روغنى که از هسته هلو استخراج مى شود، در قدیم مصارف زیادى داشت از جمله مادربزرگهاى ما آن را براى معالجه ورم بواسیر مصرف مى کردند.
شکوفه درخت هلو به عنوان دم کرده ، خاصیت تسکین اعصاب دارد. زیرا داراى ترکیبات سیاتیک است و به علت همین ترکیبات سمى است ، که باید آن را با احتیاط و به مقدار کم مصرف کرد.
شربت گل هلو، داراى خواص ضد سرفه است و مجارى تنفس را وقتى تحریک شد، آرام مى کند و ترشح خلط را از سینه آسان مى سازد اخیرا هلوى رسیده را تقطیر کرده اند و از آن اسانسى به دست آورده اند که داراى مواد: اتر، لینالول ، اسیدفورمیک ، آستیک ، والریک ، کاپریلیک ، آستالدهیک ، پورپورول ، و کاردى نن است .
هلو را در تابستان خشک مى کنند و در زمستان برگه هلو را در آب مى خیسانند و به عنوان غذاى ملین براى رفع یبوست مى خورند.
در قمصر کاشان : نوعى هلوى مخصوص به عمل مى آید که به آن الک مى گویند و بیشتر آن را براى ساختن جوز قند سفید قمصر مصرف مى کنند.

نظریه خود را بنوسید

پاسخی بگذارید