خانه > بهداشتی > علت به وجود آمدن صدا در مفاصل چیست ؟
علت به وجود آمدن صدا در مفاصل چیست ؟

علت به وجود آمدن صدا در مفاصل چیست ؟

علت به وجود آمدن صدا در مفاصل چیست ؟

برای بسیاری از ما در طول روز ممکن است صداهای متفاوتی از بعضی از مفاصل بدن شنیده شود . در حین راه رفتن یا بعد از نشستن طولانی بخواهیم بلند شویم و یا حتی هنگام انجام فعالیتی . گاهی این صداها شبیه تقه هستند و گاهی بصورت خرت خرت و شبیه به ساییده شدن دو چیز روی هم هستند .

حتی ممکن است نگران این باشید که آیا این وضعیت طبیعی است یا غیر طبیعی ؟ و شاید برایتان سوال بوده که این صدا چیست ؟ از کجا میآید ؟

اگر میخواهید علت صدا در مفاصل را بدانید با همراه شوید باید بدانید که صدا در مفصل علامت نگران کننده ای نیست ، مگر اینکه ضربه ای به آن وارد شده باشد ، شاید از شنیدن این پاسخ تعجب کنید ! در کل اگر این صدا همراه با احساس درد باشد ، بیماری است و باید به پزشک متخصص مراجعه کرد تا با بررسی مفصل مشکل احتمالی را دریابد . چون ممکن است علت آن عوامل مختلفی مانند ساییده شدن نسوج نرم اطراف مفصل روی برجستگی های استخوانی ، ضایعات منیسک ، ضایعات غضروفی و یا رباط ها ی اطراف مفصل باشند . در صورتی که بدون درد باشد بیماری نبوده و نیاز به درمان ندارد .

دلایل مختلف صدا در مفاصل :

آزاد شدن گاز : مفصل دارای مایعی است که میتواند تولید گاز نماید و آزاد شدن این گاز صدایی مانند ترکیدن بادکنک ایجاد میکند .

حرکت تاندون : وقتی مفاصل حرکت میکنند وضعیت تاندون ها و لیگامان های اطراف آن مفصل تغییر میکنند . این تغییر وضعیت موجب میشود تا آن ها از روی برجستگی های استخوانی اطراف مفصل عبور کنند . با باز و بسته شدن مکرر مفصل ، هر کدام از این تاندون ها یا لیگامان ها ممکن است بارها به جلو و عقب حرکت کرده و با هر بار عبور از روی برجستگی استخوانی صدایی ایجاد میکنند . این صدا ها ممکن است به توسط فرد حس شده و یا حتی دیگران هم آن را بشنوند . همچنین با حرکت کردن مفصل ، در بعضی حالات ، لیگامان های اطراف آن بشدت کشیده میشوند و این کشیدگی ممکن است صدا ایجاد کند .

منبع : تندرستی و علوم ورزشی

نظریه خود را بنوسید

2 نظر

  1. سایت شما عالی است

پاسخی بگذارید