خانه > بهداشتی > علت عطسه کردن چیست ؟

علت عطسه کردن چیست ؟

 

علت عطسه کردن چیست ؟ 

عطسه یک مکانیسم دفاعی طبیعی بدن است و نه تنها بد نیست بلکه فواید زیادی هم برای جلوگیری از ورود اجسام خارجی به راه های تنفسی دارد .

دکتر “ایرج خسرونیا” ، متخصص داخلی گفت : زمانی که عطسه روی میدهد ، قفسه سینه به شدت منقبض میشود ، به این ترتیب مقدار زیادی هوا به سرعت از طریق بینی عبور میکند و به این ترتیب به پاک کردن مجاری بینی از مواد خارجی کمک میکند .

وی افزود : بعضی افراد به علت حساسیتی که به مواد مختلف دارند ، عطسه میکنند .

این متخصص گفت : عوامل حساسیت زای مختلف همچون بوی عطر ، انواع ادویه ، بوی گل ها ، وجود ذره های گرده به خصوص در فصل بهار و پائیز ، عطسه را تشدید میکند .

وی افزود : یکی دیگر از دلایل عطسه را میتوان اختلال در بینی دانست که بینی فرد دارای مشکل انحراف یا دارای پلیپ است که باعث ایجاد عطسه در فرد میشود .

دکتر خسرونیا تصریح کرد : برای درمان عطسه که در بعضی افراد به صورت عطسه های پی در پی و طولانی اتفاق میافتد باید از داروهای ضد آلرژی یا حساسیت استفاده کرد و اگر در اثر اختلال خود بینی باشد باید به دکتر گوش و حلق و بینی مراجعه کرد تا مشکل حل شود .

8 دلیل عطسه :

1. عطسه کردن از اعصابتان شروع میشود . این را نیل کائو متخصص آلرژی و آسم در مرکز آسم و آلرژی گرین ویل میگوید .

او اینطور توضیح میدهد که سیستم عصبی همه افراد به یک طریق یکسان سیمکشی شده است اما پیامهایی که در طول این عصبها حرکت میکنند ، راههای متفاوتی برای رفت و آمد به مغز انتخاب میکنند و همین مسئله باعث میشود ، عادت عطسه کردن در افراد مختلف متفاوت باشد .

او میگوید ، این انتقال عصبهاست که به مغزتان میگوید که چیزی در بینی شما هست که باید بیرون بیاید .

2. عطسه کردن از بدنتان محافظت میکند . دکتر کائو میگوید :

عطسه کردن بخش مهمی از فرایند ایمنی بدن است که کمک میکند سالم بمانید .

عطسه با پاک کردن بینی از باکتریها و ویروسها از بدنتان محافظت میکند. وقتی چیزی وارد بینی شما میشود یا با محرکی روبهرو میشوید که مرکز عطسه که در پایین ساقه مغز قرار گرفته است در مغزتان را تحریک میکند ، پیامهایی سریعاً برای بستن گلو ، چشمها و دهانتان فرستاده میشود ، سپس عضلات سینهتان شدیداً منقبض میشوند و بعد عضلات گلویتان به سرعت باز و آزاد میشوند . درنتیجه این ، هوا به همراه بزاق و ماده مخاطی با شدت از دهان و بینیتان بیرون میآید و همین باعث یشود که عطسه میکنید .

3. عطسه سریع اتفاق می افتد . عطسه ها با سرعت 161 کیلومتر در ساعت حرکت میکنند . یک عطسه میتواند 100،000 میکروب را وارد هوا کند .

4. برداشتن ابرو ممکن است موجب عطسه شود . برداشتن ابرو روی عصبی در صورتتان که مسیر بینی را تامین میکند اثر میگذارد و در نتیجه عطسه میکنید .

5. هیچوقت در خواب عطسه نمیکنید . وقتی میخوابید ، اعصاب عطسه هم میخوابند و این یعنی وقتی خوابید معمولاً عطسه نمیکنید .

6. ورزش ممکن است عطسهتان بیندازد . دکتر کائو اعتقاد دارد که ورزش موجب عطسه کردن میشود . او میگوید : وقتی بیش از حد به جسمتان فشار میآورید ، تنفستان زیاد میشود و درنتیجه ، بینی و دهانتان خشک میشود. به این ترتیب ، بینی شما با شروع به ترشح که موجب عطسه میشود به این مسئله واکنش میدهد .

طولانیترین عطسه : 978 روز که توسط دونا گرفیت از انگلستان به ثبت رسیده است .

7. نور آفتاب موجب عطسه کردن میشود . نورآفتاب باعث میشود که یکی از هر سه نفر به عطسه بیفتند . البته حساسیت به نور آفتاب مسئله ای ارثی است .

8. رابطه جنسی هم میتواند محرک عطسه باشد . بیشتر از آنچه که فکر میکنید اتفاق میافتد . محققان باور دارند که تحریک سیستم عصبی پاراسمپاتیک در برخی افراد پیامهایی ارسال میکند که نه فقط باعث میشود این افراد از رابطه جنسی خود لذت ببرند ، بلکه بعد از اتمام آن عطسه کنند .

چطور عطسه را متوقف کنید ؟ با اینکه هنوز ثابت نشده است اما نفس کشیدن از راه دهان و گرفتن بینی در آن زمان میتواند چاره ساز باشد .

خرافات مربوط به عطسه :

خیلیها عقیده دارند وقتی عطسه میکنید باید کاری که مشغول انجام آن هستید را متوقف نموده و صبر نمایید . برخی نیز اعتقاد دارند دوستی به ملاقاتتان میآید و اگر گربهتان عطسه کند باران خواهد آمد .

 

نظریه خود را بنوسید

پاسخی بگذارید